W związku z panującą w roku 2020 w Polsce i regionie sytuacją epidemiologiczną, XX jubileuszowa edycja Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie przeniesiona została na rok przyszły.
Nie zmienia to faktu, że od dwudziestu lat tym przedsięwzięciem promujemy dawne opactwo cysterskie w Pelplinie. Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Tczewskiego Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina zrealizowało projekt JARMARK CYSTERSKI W CZASIE PANDEMII.
Jego efektem jest wystawa (w krużgankach katedralnych), folder (dostępny w siedzibie Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie) oraz film, który tu zamieściliśmy. Wszystko pod nazwą JARMARK CYSTERSKI - XX LAT PROMOCJI DZIEDZICTWA CYSTERSKIEGO W PELPLINIE.
Zapraszamy do obejrzenia.
Już po raz piętnasty Jarmark Cysterski w Pelplinie wpisał się w kulturalny weekend Europejskich Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego.
Około 10 tys. turystów odwiedziło w dniach 16-18 września br. dawne opactwo cysterskie, by skorzystać z kulturalnych atrakcji programowych oraz jarmarku kupieckiego, do którego zgłosiło się ponad 200 wystawców, rzemieślników i artystów.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Smaki Dziedzictwa.
Pogoda nie rozpieszczała uczestników tegorocznego Jarmarku Cysterskiego. Dała się we znaki na równi wystawcom i gościom oraz wykonawcom programu historycznego, jak też samym organizatorom. Jednak bogactwo i różnorodność atrakcji przygotowanych na jubileuszową edycję Jarmarku spowodowały, że mimo braku słońca przybyły do stolicy diecezji pelplińskiej tłumy mieszkańców Kociewia, Pomorza i innych części kraju.
Przy pięknej pogodzie, w radosnej atmosferze minął 14 - 15 września w Pelplinie XIX JARMARK CYSTERSKI w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem POLSKI SPLOT.
Głównym wydarzeniem sobotniego przedpołudnia był tradycyjny Bieg Cysterski. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali podczas uroczystego otwarcia Jarmarku Cysterskiego o godz. 14.00.
W tym czasie rozpoczęły się warsztaty klasztorne KSIĘGA KSIĄG, tym razem „pod chmurką”. W namiocie przed Collegium Marianum miało miejsce skryptorium, gdzie również Mistrz Gutenberg prezentował reprint pelplińskiego „skarbu”, czyli Biblii Gutenberga. Przed Biblioteką Diecezjalną można było samodzielnie czerpać i barwić papier; zaś w samym budynku biblioteki oglądać najcenniejsze skarby biblioteki cysterskiej. Z warsztatów KSIEGA KSIĄG goście jarmarku korzystali nie tylko w sobotę, ale też licznie następnego dnia.
W miniony weekend, 14-16 września 2018 r. w Pelplinie, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, odbył się XVIII Jarmark Cysterski. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje. Około 20 tys. gości odwiedziło dawne opactwo cysterskie. Mamy nadzieję, ze wszyscy dobrze się bawili a wyjechali nakarmieni i z różnymi ciekawymi pamiątkami.
W dniach 15-17 września 2017 r. w Pelplinie odbył się XVII Jarmark Cysterski, w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Wieść o wyjątkowej atmosferze Jarmarku Cysterskiego, kiedy to Pelplin sięga do dziedzictwa dawnych wieków, obiegła już nie tylko sąsiednie gminy, ale ściąga gości z całej Polski i zza zagranicy.