XXII

Jarmark Cysterski

16 - 17 września 2023, Pelplin

16 - 17 września 2023, Pelplin

Rocznicowy koncert poświęcony ks. Januszowi St. Pasierbowi

 

W tym roku minie 30 rocznica śmierci wybitnego poety i historyka sztuki, artysty i naukowca ks. prof. Janusza St. Pasierba. Zmarł w Warszawie 15 grudnia 1993 r., ale – zgodnie  ze swoją wolą – pochowany został w Pelplinie. Wielokrotnie podkreślał związek z tym miastem („Tu wydarzyło się literalnie wszystko, co było ważne w moim życiu”). Pisał o  ‘galilejskiej urodzie Kociewia i Kaszub”. Przekonywał, że „małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi”.

 

Miał świadomość, że „kultura, której sercem jest sztuka, a duszą religia, jest nie tylko zadaniem ludzkim, lecz także powołaniem chrześcijańskim”. Wiedział, że poezja może być „lusterkiem, latarką kieszonkową, podręcznym atlasem, książką do nabożeństwa”. Pisał, że poeta może być naszym bratem, który wskazuje drogę życia. Przekonywał: „Bóg jest zakochanym poetą, układa o każdym z nas niepojętą dla reszty Pieśń nad Pieśniami”.

 

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie wespół z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Kociewskim Centrum Kultury i parafią katedralną zorganizował koncert poetycko-muzyczny zatytułowany „Poeta jest Twoim bratem”. Koncert odbył się 15 września 2023 r. w pelplińskiej katedrze, o której autor "Gałęzi i liści" pisał: "Żadna z katedr świata nie przesłoniła jej w moim sercu".

 

Scenariusz przygotował i koncert poprowadził Bogdan Wiśniewski. Program podzielony został na sześć tematycznych części: „Katedra – symbol Europy”, „Pelplin – miasto ks. Janusza St. Pasierba”, „Modlitwy poetyckie”, „Eros i Tanatos – miłość i śmierć”, „Samo życie” oraz „Poeta jest Twoim bratem”. Wiersze i fragmenty esejów ks. Pasierba czytały aktorki: Elżbieta Goetel i Monika Janeczek-Toporowska. Piękno i mądrość słowa zostały spotęgowane śpiewem w wykonaniu sopranistek: Beaty Dąbrowskiej i Jolanty Grzony oraz muzyką w wykonaniu organisty Michała Rakowskiego.  W ich wykonaniu kompozycje T. Albioniego, J. Aurea, J. S. Bacha, C. Francka, A. Vivaldiego.

 

Prawie dwieście osób (tyle rozdano folderów z programem koncertu, biografią poety i jego wierszami oraz biogramami wykonawców) wysłuchało tekstów  ks. Pasierba. Słowo  w połączeniu z muzyką i – co nie mniej ważne – z pięknem i dostojeństwem katedry wywarły ogromne wrażenie na publiczności, która nagrodziła wykonawców oklaskami na stojąco.

     

 

22 Jarmark Cysterski za nami. Po trzech dniach wypełnionych handlem, rzemiosłem, gastronomią, kulturą, rozrywką i elementami towarzyszącymi możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem, że tegoroczny Jarmark był sukcesem. Około 30 tys. turystów odwiedziło w dniach 15-17 września br. dawne opactwo cysterskie, by skorzystać z kulturalnych atrakcji programowych oraz jarmarku kupieckiego, do którego zgłosiło się niespełna 200 wystawców, rzemieślników i artystów.

 

W niedzielę 17.09. podczas tegorocznego XXII Jarmarku Cysterskiego  będzie można odwiedzać stoisko WFOSiGW. Stoisko będzie dostępne przez 6 godzin.

„Wyspa Energii” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku to okazja do skorzystania z edukacji przez zabawę. Jak działają odnawialne źródła energii, czy w ogóle jest prąd, jak chronić powietrze i ograniczać jego zanieczyszczenie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w naszej strefie. A oprócz tego konkurs edukacyjny ze wspaniałymi nagrodami, w tym nagrodą główną – hulajnogą elektryczną! Dorośli mogą z kolei skorzystać z wiedzy naszych doradców – jak docieplić dom, wykorzystać OZE, zainstalować nowe źródło ciepła i jeszcze dostać dofinansowanie na te wszystkie elementy – punkt Doradców Energetycznych zaprasza!  

Strefa składa się z:

 - stoisko budowy turbin wiatrowych wraz z wywołującymi wiatr wentylatorami

- stoiska produkcji elektryczności (rower produkujący prąd oraz aparaty tworzące wyładowania elektryczne)

- stoiska budowania z drewnianych klocków

- stoiska informacyjno – edukacyjnego Funduszu (interaktywna, drewniana mapa województwa pomorskiego, małe koło fortuny, punkt doradztwa energetycznego)

 W trakcie wydarzenia realizowana będzie małą gra terenowa, dzieci i młodzież na poszczególnych stoiskach odpowiada na pytania lub wykonuje aktywności zdobywając pieczątki na Paszporcie ekologa, dodatkowo musi rozwiązać rebus ekologiczny (zadania na każdym stoisku). Po wypełnieniu paszportów osiąga się możliwość wzięci udziału w losowaniu nagród – zestawy gadżetów (w jednym termos, bidon, latarka, zestaw rowerowy + drobniejsze elementy), a główna nagrodą jest hulajnoga elektryczna.

 22 Jarmark Cysterski    16 - 17  września 2023 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2023

Realizacja: Seweryn Sildatk