XX

Jarmark Cysterski

18 - 19 września 2021, Pelplin

18 - 19 września 2021, Pelplin

W miniony weekend, 14 - 16 września 2018 r. w Pelplinie, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, odbył się XVIII Jarmark Cysterski. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje. Około 20 tys. gości odwiedziło dawne opactwo cysterskie. Mamy nadzieję, ze wszyscy dobrze się bawili a wyjechali nakarmieni i z różnymi ciekawymi pamiątkami. 

Pierwszego dnia XVIII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie w godz. 10.00-13.00 chętni mogli wziąć udział w warsztatach klasztornych, które realizowane były na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie oraz w Bibliotece Diecezjalnej. Warsztaty przedstawiły  materialne i  duchowe dziedzictwo klasztorne szczególnie związane z cystersami, którzy gospodarowali ziemią pelplińską 600 lat. Prezentowały rozwój piśmiennictwa na przykładzie Pelplina: od pisma ręcznego (skryptorium), iluminacji (zdobnictwo liter) i czerpania papieru, poprzez druk metodą czcionki ruchomej Gutenberga (przykład Biblii) i barwienie kartonu do współczesnego składu i druku maszynowego w kontekście specyfiki architektury, wyposażenia oraz współczesnego stanu zachowania pelplińskiej katedry i klasztoru, a także otoczenia. Zajęcia odbyły się  w  grupach tematycznych:

W godzinach dopołudniowych odbyły się też biegi cysterskie w różnych kategoriach wiekowych.

Po południu na placu przed Collegium Marianum królowała kuchnia cysterska. Wszyscy obecni zajadali się pysznym gulaszem z kaszą receptury klasztornej. Wieczorem zaś tradycyjnie przed Hotelem „Nad Wierzycą” Jacenty z Ordowa poprowadził program biesiadny, który zakończył świetlny fire show w wykonaniu grupy Młodzi Ambitni.

W pogodną, słoneczną niedzielę królował program historyczny: od średniowiecznych turniejów dla młodzieży i dorosłych, po inscenizacje potyczek napoleońskich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Młodych Ambitnych oraz Inscenizację kończącą imprezę ukazującą czasy Księcia Mestwina i przybycia cystersów do Pelplina.

Przez trzy dni słychać było w katedrze i jej okolicach muzykę dawną w wykonaniu zespołów w ramach XII przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej.

Dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin w roku 2019

Jarmark Cysterski 2021

Realizacja: Seweryn Sildatk