XXII

Jarmark Cysterski

16 - 17 września 2023, Pelplin

16 - 17 września 2023, Pelplin

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Smaki Dziedzictwa.

Pogoda nie rozpieszczała uczestników tegorocznego Jarmarku Cysterskiego. Dała się we znaki na równi wystawcom i gościom oraz wykonawcom programu historycznego, jak też samym organizatorom. Jednak bogactwo i różnorodność atrakcji przygotowanych na jubileuszową edycję Jarmarku spowodowały, że mimo braku słońca przybyły do stolicy diecezji pelplińskiej tłumy mieszkańców Kociewia, Pomorza i innych części kraju.

Już w piątek (17.09) w Bibliotece Diecezjalnej rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowa Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów. Tu też zaprezentowana została publikacja, wydana pod tym samym tytułem, w której zamieszczono referaty naukowe o dziedzictwie cysterskim. Kontynuację rozważań konferencyjnych stanowiło spotkanie organizatorów Pomorskiego Szlaku Cysterskiego, którzy dyskutowali o nowych kierunkach rozwoju szlaku cysterskiego na Pomorzu. Wieczorną prezentację muzyczną w bazylice katedralnej w Pelplinie przygotowały w tym roku zespoły muzyki dawnej pod kierunkiem Adama Deneki (Bierzwnik) i Dominika Dembińskiego (Świeradów Zdrój). Po niej liczne rzesze przybyłych uczestniczyły w nocnym zwiedzaniu katedry.

Sobota (18.09) przebiegała pod znakiem biegów cysterskich i dożynek wojewódzkich. Ich centralną część stanowiła Msza św. w bazylice katedralnej celebrowana przez Bpa Arkadiusza Okroja.

Także w bazylice katedralnej – o godz. 18.00 odbył się klimatyczny koncert z okazji XX. lecia Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie prezentujący MUZYKĘ CYSTERSÓW NA PRZESTRZENI DZIEJÓW w wykonaniu Capelli Cistercian z Oliwy. Po nim w refektarzu pocysterskim miała miejsce biesiada
z historyczną oprawą, jadłem, muzyką i tańcami dawnymi.

Na scenie dożynkowej w tym czasie wystąpili Mariusz Kalaga a po nim CLEO.

W niedzielę (19.09) po Mszy Św. sprawowanej w intencji organizatorów i uczestników Jarmarku w bazylice katedralnej miał miejsce krótki koncert zespołów muzyki dawnej: INTEGRI oraz REJA.

O godz. 13.00 ruszył przez miasto tradycyjny orszak historyczny. Podczas przemarszu, jak zazwyczaj, Burmistrz Mirosław Chyła wręczył klucz Księciu Mestwinowi na znanym wszem i wobec rondzie „de la Pelplin”. Potem na scenie organizatorzy Jarmarku pozdrowili mieszkańców miasta i przybyłych gości. Scenki dziejowe szkół powiatowych, turnieje rycerskie i zabawy plebejskie, turniej petanque oraz inne liczne atrakcje, wystawy i prezentacje zapełniły program aż do wieczora. XX Jarmark Cysterski zakończył spektakl Roczniki Pelplińskie w wykonaniu rycerstwa i grup rekonstrukcyjnych pod wodzą Jacentego z Ordowa.

Przez 2 dni trwał Jarmark kupiecki. Rekordowa liczba wystawców musiała się, niestety, zmagać z przeciwnościami pogodowymi oraz związanymi z tym przerwami w dostępie do energii. Mimo tych trudności wielu z nich wyjechało zadowolonych z Pelplina, z deklaracjami przyjazdu na kolejny jarmark w przyszłym roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęćhttp://jarmarkcysterski.diecezja-pelplin.pl/multimedia/galeria-zdjec

 


XX Jarmark Cysterski został dofinasowany przez województwo pomorskie

 

Konferencja „Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów” została dofinansowana przez Powiat tczewski

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

Operacja pn.: "Promocja Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie poprzez oprawę historyczną konferencji popularnonaukowej >>Pismo i Sztuka to jedyni świadkowie czasów<<" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Sponsorzy:

              

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2024

Realizacja: Seweryn Sildatk