Przy pięknej pogodzie, w radosnej atmosferze minął 14- 15 września w Pelplinie XIX JARMARK CYSTERSKI w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem POLSKI SPLOT.
Głównym wydarzeniem sobotniego przedpołudnia był tradycyjny Bieg Cysterski. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali podczas uroczystego otwarcia Jarmarku Cysterskiego o godz. 14.00.
W tym czasie rozpoczęły się warsztaty klasztorne KSIĘGA KSIĄG, tym razem „pod chmurką”. W namiocie przed Collegium Marianum miało miejsce skryptorium, gdzie również Mistrz Gutenberg prezentował reprint pelplińskiego „skarbu”, czyli Biblii Gutenberga. Przed Biblioteką Diecezjalną można było samodzielnie czerpać i barwić papier; zaś w samym budynku biblioteki oglądać najcenniejsze skarby biblioteki cysterskiej. Z warsztatów KSIEGA KSIĄG goście jarmarku korzystali nie tylko w sobotę, ale też licznie następnego dnia.
Popołudnie jarmarku zdominowało przygotowywanie kociewskich produktów kulinarnych pod kierunkiem Jerzego Nogala z TVP śniadaniowej z udziałem p. Krystyny Gierszewskiej i pań z Klubu Senior Lignowy. Zalewajka ziemniaczana i regionalne „ruchanki” cieszyły się ogromnym powodzeniem. W kościele Bożego Ciała wybrzmiewała muzyka i pieśń dawna w ramach XIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. W tym roku szczególnie podkreślić trzeba pierwszy (nagrodzony gromkimi brawami) w nim udział pelplińskiego chóru katedralnego pod kierownictwem p. A. Szynalewskiej.
Wieczorna Biesiada u Opata nad Młynówką pod hasłem Sacrum i Profanum, wniosła jak zwykle wiele elementów historycznego humoru, tańców i radosnej zabawy.
Niedzielny program rozpoczął się Mszą Świętą w intencji organizatorów i uczestników Jarmarku, tym razem w kościele pw. Bożego Ciała. Po niej miał miejsce koncert finałowy XIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. W tym czasie na terenie Collegium Marianum przebiegały eliminacje powiatowe II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel” oraz konkursy dla młodzieży, a na placu nad Wierzycą historyczny Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego o Miecz Starosty Tczewskiego.
O godz. 12.30 ruszył historyczny korowód ulicami Pelplina, podczas którego zwyczajowo na rondzie „de la Pelplin” Burmistrz miasta Mirosław Chyła przekazał klucze do miasta Księciu Mestwinowi. Na scenie przed Collegium Marianum organizatorzy powitali uczestników XIX Jarmarku Cysterskiego. Po tym wręczono nagrody zwycięzcom eliminacji olimpiady „Senior Obywatel”, konkursów i Turnieju Szkół. Spektakl ZAPISKI PELPLIŃSKIE w reżyserii Jacenty z Ordowa, w wykonaniu szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego wniósł w jarmark sporą dawkę historii, edukacji i kultury średniowiecznej. Po nim, Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina oraz igrce plebejskie zgromadziły liczne rzesze obserwatorów zmagań rycerskich oraz uczestników zabaw historycznych.
Ostatnim punktem programu był spektakl historyczno-batalistyczny „Krzyżacy”. Na Przystani Sobieskiego tłumy widzów przeżywały chwile grozy, gdzie przy płonącej osadzie średniowiecznej (w której gospodarowali miejscowi cystersi) grupy rekonstrukcyjne odgrywały sceny z okresu napaści krzyżaków na Pomorze.
Wokół oficjalnego programu imprezy toczyło się „życie” kompleksu Jadło i napitki oraz jarmarku kupieckiego, w którym wzięła udział rekordowa liczba wystawców. Przewodnicy katedralni oprowadzali wielu przybyłych na jarmark gości po dawnym opactwie, ogrodach i Muzeum Diecezjalnym.
XIX Jarmark Cysterski przeszedł do historii. Dziękując wszystkim, którzy włączyli się do tegorocznej organizacji, zapraszam do współpracy nad koncepcją i przygotowaniami do jubileuszowej, XX jego edycji. Wszyscy poczujmy się odpowiedzialni za wielkie cysterskie dziedzictwo Pelplina i obraz kultury lokalnej, która nas pięknie wyróżnia oryginalnością wśród innych imprez Kociewia i Pomorza.
Alicja Słyszewska- Szybowska
Dyrektor DCIT w Pelplinie