XXII

Jarmark Cysterski

16 - 17 września 2023, Pelplin

16 - 17 września 2023, Pelplin

Już po raz piętnasty Jarmark Cysterski w Pelplinie wpisał się w kulturalny weekend Europejskich Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego.

Około 10 tys. turystów odwiedziło w dniach 16-18 września br. dawne opactwo cysterskie, by skorzystać z kulturalnych atrakcji programowych oraz jarmarku kupieckiego, do którego zgłosiło się ponad 200 wystawców, rzemieślników i artystów.

Przez trzy dni, już od piątkowego wieczoru poprzedzającego oficjalne otwarcie XXI Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, trwały koncerty w ramach towarzyszącego imprezie XV Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Właśnie w piątkowy wieczór w bazylice katedralnej miał miejsce niezwykle klimatyczny występ młodej harfistki ukraińskiej Zariny Zaradnej, ze słowem poetyckim ks.J.St. Pasierba w wykonaniu Moniki Janeczek-Toporowskiej. Koncert stanowił zaakcentowanie 550 rocznicy konsekracji cysterskiej świątyni.

W sobotni wieczór prezentowały muzykę dawną młodzieżowe zespoły Flauti Magici z Bierzwnika oraz Flauti Divertenti z Woli Rasztowskiej. Zasadniczą część programu stanowił występ Capelli Cistercian pod tytułem SACRUM I PROFANUM, czyli muzyczne cystersów jadanie, podczas którego zebrani usłyszeli nie tylko historyczną muzykę cysterską, ale też utwory współcześnie żyjących cystersów z Europy, w kontekście prezentacji tradycji i zwyczajów klasztornego żywienia i zachowania.

Uczestnicy wieczoru wyszli nasyceni nie tylko duchowo, bo prezentacji artystów towarzyszyła degustacja historycznych potraw cysterskich, przygotowanych osobiście przez kierownika Capelli – Jacka Bratke. XV Przegląd ZMD zakończył się niedzielnym koncertem finałowym w katedrze w wykonaniu zespołów wspomnianych powyżej a także zespołów muzyki dawnej Pomezania z Malborka oraz Il Vento Musicale z Elbląga, zespołu Lunaris z Lęborka oraz Amicorum i Sorelle z Gdańska. Koncert miał miejsce po Mszy św. odprawionej w katedrze w intencji uczestników i organizatorów XXI Jarmarku Cysterskiego. Wszyscy artyści, kierownicy zespołów oraz dyrektor artystyczny Przeglądu Adam Deneka nagrodzeni zostali gromkimi brawami oraz okolicznościowymi upominkami.

Zespoły prezentowały swój kunszt muzyczny także w krużgankach katedralnych. Właśnie tam, przez dwa dni Jarmarku funkcjonowały piśmiennicze warsztaty klasztorne pod nazwą KSIEGA KSIĄG: czerpanie papieru, drukowanie metodą Gutenberga, odwzorowywanie grafik oraz iluminowanie (ozdabianie liter) i pisanie gęsim piórem w miejscowym skryptorium. Tymczasem w plenerze licznie odwiedzano rzemiosła historyczne w zainscenizowanej osadzie średniowiecznej (garncarz, mincerz, płatnerz i in.). Rycerze prezentowali swój kunszt w pokazach walk pieszych i turnieju konnym a młodzież szkół średnich inscenizowała dzieje historyczne Pelplina zapisane w cysterskiej Kronice.

W sobotę miał miejsce towarzyszący Jarmarkowi Bieg cysterski oraz piknik wieprzowy Pomorskiej Izby Rolniczej. Tradycyjnie w niedzielę ulicami miasta przemaszerował barwny korowód historyczny wiedziony radosną muzyką flażoletów z Lęborka.

Jak każdego roku, zawsze w trzeci weekend września, na czas Jarmarku cysterskiego, władzę przejął książę Mestwin (Jacenty z Ordowa), którą przekazał mu wraz z symbolicznym kluczem do miasta tutejszy Burmistrz Mirosław Chyła.

Mimo zmiennej aury przybyło wielu turystów z Kociewia, Powiśla i Trójmiasta, by nie tylko zwiedzać przepiękne dawne opactwo cysterskie (chętnie z pomocą katedralnych przewodników) oraz Muzeum Diecezjalne i odnowiony Barokowy Park Pocysterski, ale też wziąć udział w licznych pokazach; nasycić żołądek staropolskim jadłem i napitkiem oraz wyjechać z oryginalnymi pamiątkami i wyrobami rzemieślniczymi.

 

ORGANIZATORAMI JARMARKU CYSTERSKIEGO W PELPLINIE SĄ:

Diecezja Pelplińska oraz podległe jednostki, Powiat tczewski, Miasto i Gmina Pelplin oraz podległe jednostki a także Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe.

 

Zapraszamy do naszej galerii oraz relacji fotograficznych i filmowych z imprezy:

Galeria zdjęć ›

 

https://pelplin.pl/wiadomosci/52900/w-pelplinie-odbyl-sie-jarmark-cysterski-2022--- 

https://www.radioglos.pl/fotogaleria/event/2022.09.17-Jarmark_Cysterski-1 

http://parafia-pelplin.pl/aktualnosci/1378-za-nami-xxi-jarmark-cysterski-w-pelplinie 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2024

Realizacja: Seweryn Sildatk