XX

Jarmark Cysterski

18 - 19 września 2021, Pelplin

18 - 19 września 2021, Pelplin

W dniach 16-18 września 2016 r. na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie odbył się XVI Jarmark Cysterski, organizowany tradycyjnie w trzeci weekend września.

Z wielkim hukiem pożegnaliśmy kolejną edycję Jarmarku Cysterskiego. Tradycyjnie, w trzeci weekend września,  na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, stanowiącego od kilku lat Pomnik Historii,  można było się dobrze zabawić, zjeść i wszelkie różnorodności zakupić…

W szczególny sposób wybrzmiała w tym roku muzyka dawna w ramach jubileuszowego X Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w bazylice katedralnej w Pelplinie, którego dyrektorem od początku jest pan Adam Deneka. Muzyką mogliśmy się radować od wieczoru piątkowego, który rozpoczął koncert Scholi Gregoriana Oliviensis, poprzez występy sobotnie, niedzielny koncert finałowy, popołudniowe przemarsze przez miasto do prezentacji indywidualnych  zespołów dziecięcych i młodzieżowych w różnych zakątkach jarmarku. 

Zwyczajowo treść merytoryczną Jarmarku Cysterskiego programu stanowiły inscenizacje i zabawy historyczne przypominające dzieje i tradycje gospodarujących w Pelplinie cystersów, którzy przybyli tu równo przed 740 laty... W kontekście historii polski, bowiem rycerskie pokazy w reżyserii Jacentego z Ordowa w tym roku nawiązywały do 1050 rocznicy Chrztu Polski. Turnieje i zabawy plebejskie cieszyły w równym stopniu oczy rodzimych gości, wśród których nie zabrakło marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka czy też gości zza granicy, w tym przebywającą u nas delegację z Bad Doberan (miejsca skąd przybył konwent cystersów do Pelplina) a także Ambasadora oraz Konsula Głównego Bośni i Hercegowiny.

Do historii, sztuki i tradycji cysterskich nawiązywały też liczne warsztaty rzemiosł dawnych oraz architektoniczne, podczas których uczestnicy zaznajamiali się z architekturą gotyku i z różnych materiałów budowali  makiety katedry pelplińskiej. W niej to organizatorzy i uczestnicy Jarmarku w niedzielne przedpołudnie dziękowali Bogu za dobrą pogodę i pomyślność imprezy a gospodarzowi miejsca ks. Infułatowi Tadeuszowi Brzezińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej za przychylność i otwartość.

Goście jarmarku chętnie odwiedzali kompleks „Jadło i napitek” rozkoszując się  smakowitością potraw staropolskich oraz chętnie nabywali wędliny, chleby na zakwasie, sery, aromatyczne zioła i przyprawy, soki i nalewki, miody, konfitury oraz inne produkty lokalne i regionalne. Miłośnicy pięknych przedmiotów i wyszukanej biżuterii mogli zatrzymać się przy wielu stoiskach, które prezentowały rękodzieło ( zabawki, biżuterię, torebki, ubrania).

Przed gośćmi Jarmarku przez cały czas stały otworem drzwi dawnego opactwa cysterskiego, po którym oprowadzali miejscowi przewodnicy. Chętnie odwiedzane były też ogrody Biskupie, z których wielu gości skorzystało z satysfakcją przechodząc do Muzeum Diecezjalnego, dokąd też dojechać można było historyczną kolejką.  

Jarmarkowi Cysterskiemu w tym roku towarzyszyła konferencja naukowa „Klasztory w nowej rzeczywistości”, podczas której omawiano aspekt sytuacji klasztorów po kasatach.

Każdy zatem z mieszkańców Pelplina, gości z bliska i z daleka (bo wielu też przybyło z różnych zakątków Europy) mógł podczas minionych kilku dni w Pelplinie zaspokoić oraz uradować zarówno ducha, jak też i ciało…

XVI  Jarmark Cysterski w Pelplinie przeszedł do historii. Odbywał się w ramach 24. Europejskich Dni Dziedzictwa, którego w sferze materialnej i duchowej stanowimy znakomitą cząstkę.

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania oraz sprawnego, radosnego i szczęśliwego przebiegu imprezy a wszystkim gościom, by pamiętali o przybyciu do Pelplina znów za rok… zawsze w trzeci weekend września.

Alicja Słyszewska

Dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin w roku 2019

Jarmark Cysterski 2021

Realizacja: Seweryn Sildatk