XXII

Jarmark Cysterski

16 - 17 września 2023, Pelplin

16 - 17 września 2023, Pelplin

22 Jarmark Cysterski za nami. Po trzech dniach wypełnionych handlem, rzemiosłem, gastronomią, kulturą, rozrywką i elementami towarzyszącymi możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem, że tegoroczny Jarmark był sukcesem. Około 30 tys. turystów odwiedziło w dniach 15-17 września br. dawne opactwo cysterskie, by skorzystać z kulturalnych atrakcji programowych oraz jarmarku kupieckiego, do którego zgłosiło się niespełna 200 wystawców, rzemieślników i artystów.

Już od piątkowego wieczoru poprzedzającego oficjalne otwarcie XXII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, trwały spotkania w ramach otwartej sesji i konferencji pt.  "SZLAK CYSTERSKI – SKUTECZNA FORMA TEMATYZACJI PRZESTRZENI TURYSTYCZNEJ" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe.

O godzinie 20:00 w Bazylice Katedralnej odbył się koncert poetycko-muzyczny z okazji 30 rocznicy śmierci ks. Janusza St. Pasierba pn. „Poeta jest Twoim bratem” a zaraz po nim miało miejsce nocne zwiedzanie z przewodnikami cysterskiej świątyni.

W sobotnie przedpołudnie odbyły się biegi Cysterskie dla dzieci i młodzieży wraz z uroczystym wręczeniem nagród. Tradycyjne o godzinie 14:00 nastąpiło oficjalne otwarcie Jarmarku przez organizatorów. Pierwszym punktem programu było symboliczne otwarcie wystawy - DZIEDZICTWO CYSTERSÓW PELPLIŃSKICH z okazji zbliżających się obchodów 750 leciał cystersów w Pelplinie, które dokonali Sekretarz stanu i Generalny Konserwator Zabytków - Jarosław Selin, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła i Dyrektor Muzeum Diecezjalnego oraz Kociewskiego Centrum Kultury w Pelplinie ks. Krystian Feddek przy udziale przewodnika Elżbiety Wiśniewskiej. 

Następnie rozpoczął się piknik „Cysterskie Złoto” gdzie odbył się pokaz kulinarny w wykonaniu Pań z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pelplin przeplatany oprawą muzyczną w wykonaniu zespołu Muzyki Dawnej „Lunaris” z Lęborka. O godzinie 15:00 można było zobaczyć tańce średniowieczne w wykonaniu zespołu SALTATIO VITAE z Tczewa zaś wieczorną porą odbył się koncert w ramach „Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie” w którym wystąpiły zespoły Muzyki Dawnej Młodzieżowego Domu Kultury z Jeleniej Góry, "Totus Musicus " Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy oraz Zespół Muzyki Dawnej "Flauti Pazzi" z Domu Kultury w Cedyni i Zespół Muzyki Dawnej "Lunaris" z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku. Podsumowaniem pierwszego dnia jarmarku były tańce średniowieczne z pokazem i nauką dla publiczności oraz biesiadowanie w kompleksie „Jadło i Napitek” z muzyką dawną.

Drugi dzień Jarmarku rozpoczęto od mszy świętej w Bazylice Katedralnej w intencji uczestników i organizatorów XXII Jarmarku Cysterskiego celebrowanej przez biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroj po której odbył się XVI Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. Wszyscy artyści oraz kierownicy zespołów nagrodzeni zostali gromkimi brawami oraz okolicznościowymi upominkami i dyplomami.

Przed południem o godzinie 11.15 rozpoczął się Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” kolejno konkurs historyczny wiedzy o Cystersach oraz konkurs literacki „Cystersi” - dla uczniów szkół powiatowych. Tradycyjnie w niedzielę ulicami miasta przemaszerował barwny korowód historyczny wiedziony radosną muzyką zespołu „Lunaris" z Lęborka, podczas którego miał miejsce na małym rondzie pojedynek rycerzy o „Damę Serca” oraz symboliczne przekazanie klucza do miasta Księciu Mestwinowi. Po czym nastąpiło otwarcie drugiego dnia XXII Jarmarku Cysterskiego, któremu towarzyszyły salwy na wiwat z artyleryji.

W programie tego dnia zaprezentowano koncerty zespołu muzyki dawnej, tańce średniowieczne oraz program historyczny Jacentego Ordowskiego gdzie rycerze prezentowali swój kunszt w pokazach walk pieszych i turnieju konnym.

Tymczasem w strefie edukacyjnej Jarmarku przez dwa dni funkcjonowały piśmiennicze warsztaty klasztorne pod nazwą KSIĘGA KSIĄG: czerpanie i barwienie papieru, drukarskie, iluminowanie (ozdabianie liter) i linorytu. Swoja twórczość prezentowali garncarz i mincerz co cieszyło się dużym zainteresowaniem.  Zaś w Muzeum Diecezjalnym zostały przeprowadzone warsztaty pt. Muzealny Detektyw.

Już po raz kolejny Jarmark Cysterski w Pelplinie wpisał się w kulturalny weekend Europejskich Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego. 

XXII Jarmark Cysterski został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2023 oraz zrealizowany ze środków Województwa Pomorskiego. Nasz Jarmark odbył się także dzięki Enerdze z Grupy Orlen, która była Sponsorem Strategicznym wydarzenia.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman",serif;}

Organizatorzy XXII Jarmarku Cysterskiego Gmina Pelplin, Diecezja Pelplińska i Powiat Tczewski dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad wydarzeniem, które z roku na rok wzrasta w siłę.

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2024

Realizacja: Seweryn Sildatk