XXIII

Jarmark Cysterski

14 - 15 września 2024, Pelplin

14 - 15 września 2024, Pelplin

Rocznicowy koncert poświęcony ks. Januszowi St. Pasierbowi

 

W tym roku minie 30 rocznica śmierci wybitnego poety i historyka sztuki, artysty i naukowca ks. prof. Janusza St. Pasierba. Zmarł w Warszawie 15 grudnia 1993 r., ale – zgodnie  ze swoją wolą – pochowany został w Pelplinie. Wielokrotnie podkreślał związek z tym miastem („Tu wydarzyło się literalnie wszystko, co było ważne w moim życiu”). Pisał o  ‘galilejskiej urodzie Kociewia i Kaszub”. Przekonywał, że „małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi”.

 

Miał świadomość, że „kultura, której sercem jest sztuka, a duszą religia, jest nie tylko zadaniem ludzkim, lecz także powołaniem chrześcijańskim”. Wiedział, że poezja może być „lusterkiem, latarką kieszonkową, podręcznym atlasem, książką do nabożeństwa”. Pisał, że poeta może być naszym bratem, który wskazuje drogę życia. Przekonywał: „Bóg jest zakochanym poetą, układa o każdym z nas niepojętą dla reszty Pieśń nad Pieśniami”.

 

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie wespół z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Kociewskim Centrum Kultury i parafią katedralną zorganizował koncert poetycko-muzyczny zatytułowany „Poeta jest Twoim bratem”. Koncert odbył się 15 września 2023 r. w pelplińskiej katedrze, o której autor "Gałęzi i liści" pisał: "Żadna z katedr świata nie przesłoniła jej w moim sercu".

 

Scenariusz przygotował i koncert poprowadził Bogdan Wiśniewski. Program podzielony został na sześć tematycznych części: „Katedra – symbol Europy”, „Pelplin – miasto ks. Janusza St. Pasierba”, „Modlitwy poetyckie”, „Eros i Tanatos – miłość i śmierć”, „Samo życie” oraz „Poeta jest Twoim bratem”. Wiersze i fragmenty esejów ks. Pasierba czytały aktorki: Elżbieta Goetel i Monika Janeczek-Toporowska. Piękno i mądrość słowa zostały spotęgowane śpiewem w wykonaniu sopranistek: Beaty Dąbrowskiej i Jolanty Grzony oraz muzyką w wykonaniu organisty Michała Rakowskiego.  W ich wykonaniu kompozycje T. Albioniego, J. Aurea, J. S. Bacha, C. Francka, A. Vivaldiego.

 

Prawie dwieście osób (tyle rozdano folderów z programem koncertu, biografią poety i jego wierszami oraz biogramami wykonawców) wysłuchało tekstów  ks. Pasierba. Słowo  w połączeniu z muzyką i – co nie mniej ważne – z pięknem i dostojeństwem katedry wywarły ogromne wrażenie na publiczności, która nagrodziła wykonawców oklaskami na stojąco.

     

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2024

Realizacja: Seweryn Sildatk