XX

Jarmark Cysterski

18 - 19 września 2021, Pelplin

18 - 19 września 2021, Pelplin

W dniach 18- 20 września 2015 r. na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie odbył  się  XV Jarmark Cysterski, organizowany  tradycyjnie w trzeci weekend września.

Cysterskie święto, organizowane   już po raz piętnasty na terenie dawnego opactwa pelplińskiego, zgromadziło tysiące pielgrzymów i turystów, którzy chłonęli klimat wskrzeszanych  dziejów i  tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.

Jak co roku, w trzeci weekend września,  dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy  tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką  dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można było zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni, co czyniono chętnie szczególnie, gdy niebo płakało rzęsistymi łzami w niedzielne popołudnie. Nie mniejsze tłumy ciągnęły do zwiedzania ogrodów Biskupich i Muzeum Diecezjalnego.  Przed Collegium Marianum  młodzież zaprezentowała teatrum z dziejów  dawnego klasztoru pod tytułem "Kronika pelplińska. Świętych obcowanie" w reżyserii Jacentego z Ordowa, który był również  sprawcą  spektaklu militarno- historycznego "Pelplin w dziejach oręża polskiego" oraz oprawy historycznej nocnej biesiady na Przystani Króla Jana III Sobieskiego. Sobotni i niedzielny barwny korowód, Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej, turnieje rycerskie i plebejskie, "jabłeczny" piknik, warsztaty edukacyjne Dzień w dawnym opactwie cysterskim, liczne konkursy  oraz petanque; biegi cysterskie,    staropolskie  jadło i napitki,  targ staroci, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych - wszystko to sprawiło, że kolejny Jarmark Cysterski stał się  wielkim, bogatym  wydarzeniem  kulturalnym podkreślającym siłę  oddziaływania europejskiego dziedzictwa pelplińskich szarych mnichów  na współczesność.

 

Impreza dofinansowana została ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin, Powiatu Tczewskiego i Województwa Pomorskiego w roku 2015.

Dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin w roku 2019

Jarmark Cysterski 2021

Realizacja: Seweryn Sildatk