W dniach 18- 20 września 2015 r. na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie odbył się XV Jarmark Cysterski, organizowany tradycyjnie w trzeci weekend września.
Cysterskie święto, organizowane już po raz piętnasty na terenie dawnego opactwa pelplińskiego, zgromadziło tysiące pielgrzymów i turystów, którzy chłonęli klimat wskrzeszanych dziejów i tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.
Jak co roku, w trzeci weekend września, dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można było zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni, co czyniono chętnie szczególnie, gdy niebo płakało rzęsistymi łzami w niedzielne popołudnie. Nie mniejsze tłumy ciągnęły do zwiedzania ogrodów Biskupich i Muzeum Diecezjalnego. Przed Collegium Marianum młodzież zaprezentowała teatrum z dziejów dawnego klasztoru pod tytułem "Kronika pelplińska. Świętych obcowanie" w reżyserii Jacentego z Ordowa, który był również sprawcą spektaklu militarno- historycznego "Pelplin w dziejach oręża polskiego" oraz oprawy historycznej nocnej biesiady na Przystani Króla Jana III Sobieskiego. Sobotni i niedzielny barwny korowód, Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej, turnieje rycerskie i plebejskie, "jabłeczny" piknik, warsztaty edukacyjne Dzień w dawnym opactwie cysterskim, liczne konkursy oraz petanque; biegi cysterskie, staropolskie jadło i napitki, targ staroci, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych - wszystko to sprawiło, że kolejny Jarmark Cysterski stał się wielkim, bogatym wydarzeniem kulturalnym podkreślającym siłę oddziaływania europejskiego dziedzictwa pelplińskich szarych mnichów na współczesność.
Impreza dofinansowana została ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin, Powiatu Tczewskiego i Województwa Pomorskiego w roku 2015.