XXIII

Jarmark Cysterski

14 - 15 września 2024, Pelplin

14 - 15 września 2024, Pelplin

Jarmark Cysterski - przeżyjmy to jeszcze raz

W związku z panującą w roku 2020 w Polsce i regionie sytuacją epidemiologiczną, XX jubileuszowa edycja Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie przeniesiona została na rok przyszły.

Nie zmienia to faktu, że od dwudziestu lat tym przedsięwzięciem promujemy dawne opactwo cysterskie w Pelplinie. Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Tczewskiego Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina zrealizowało projekt JARMARK CYSTERSKI W CZASIE PANDEMII.

Jego efektem jest wystawa (w krużgankach katedralnych), folder (dostępny w siedzibie Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie) oraz film, który tu zamieściliśmy. Wszystko pod nazwą JARMARK CYSTERSKI - XX LAT PROMOCJI DZIEDZICTWA CYSTERSKIEGO W PELPLINIE.

Zapraszamy do obejrzenia.

Z roku na rok coraz więcej osób przyjeżdża na Jarmark Cysterski do Pelplina. W VII jego edycji wzięło udział ponad czternaście tysięcy przyjezdnych z całej Polski i z zagranicy. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele ciekawych i nowych atrakcji.

Już w piątek (14 września) do Pelplina przybyli goście z niemieckiego miasta Bad Doberan. Delegacja liczyła łącznie 13 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta oraz gospodarze i przyjaciele tam usytuowanego  obiektu pocysterskiego.

W sobotę 15 września w Seminarium Duchownym w Pelplinie odbyło się spotkanie przedstawicieli Diecezji Pelplińskiej i Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej - gospodarzy obiektów pocysterskich w Pelplinie oraz władz Pelplina z gośćmi z Bad Doberan, podczas którego dyskutowano o możliwościach przyszłej współpracy pomiędzy tymi ośrodkami. Na zakończenie spotkania Burmistrz Bad Doberan Helmut Polzin skierował do przedstawicieli Pelplina zaproszenie, wyrażając przy tym nadzieję, że rewizyta nastąpi szybko.

Także w sobotę miał miejsce VIII już  Bieg Cysterski ulicami miasta, którego zorganizował  Klub Sportowy „Wierzyca” Pelplin. O godzinie 18.00 w Bazylice Katedralnej odbył się I Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. Wystąpiło pięć zespołów:

1. Zespół Muzyki Dawnej "Aulos" z Białegostoku - kier. zespołu Walenty Kowalczuk - zespół koncertuje w Polsce oraz za granicą. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach muzyki dawnej. Prezentuje muzykę okresu renesansu. Wraz z zespołem "Ars Antiqua" z Bierzwnika koncertował na Europejskim Szlaku Cysterskim w Holandii i Niemczech;

2. Zespół Muzyki Dawnej "Preambulum" z Gorzowa Wlkp.- kier. zespołu Marcjanna Wiśniewska - zespół należy do grona najlepszych grup muzycznych koncertując w prestiżowych salach i zamkach w kraju i za granicą. Występował na festiwalu w Belgii i Portugalii i wykonuje muzykę renesansu oraz zapoznaje się z utworami Tabulatury Pelplińskiej;

3. Zespół muzyki Dawnej "Semibrevis" z Kalisza - kier. zespołu Grażyna Dziedziak - zespół prezentuje muzykę wokalną i instrumentalną okresów średniowiecza i renesansu. Zespół, mimo młodego wieku, jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą;

4. Zespół Muzyki Dawnej "Capella Antiqua" z Golubia-Dobrzynia - kier. zespołu Anna Kuc. Zespół jest młodą grupą, która rozpoczyna swoją przygodę z muzyką dawną i należy do bardzo obiecujących młodych artystów. Prezentuje muzykę renesansu z elementami tańca historycznego;

5. Zespół Muzyki Dawnej "Ars Antiqua" - kier. zespołu Adam Deneka - zespół występował na koncertach w kraju i wielu państwach Europy. W sierpniu, zapraszając zespół z Bialegostoku koncertował na Europejskim Szlaku Cysterskim w Holandii i Niemczech. Jest gospodarzem artystycznym Ogólnopolskich i Europejskich Warsztatów Artystycznych Zespołów Muzyki Dawnej w Bierzwniku, Trzcińsku Zdroju i Chojnie. W planach zespołu jest zorganizowanie międzynarodowych spotkań muzycznych dla dzieci i młodzieży.

 

Najwięcej atrakcji organizatorzy przygotowali na niedzielę 16 września. Były to m. in. konkursy, przejażdżki  konne, punkt japoński oraz bajki dla dzieci. Ponadto już z samego rana na miejsce Jarmarku zjeżdżały się koła gospodyń wiejskich i  rzemieślnicy którzy rozstawiali własne stoiska z różnorodnym asortymentem.

Niedzielne inscenizacje historyczne w wykonaniu młodzieży szkół powiatu tczewskiego stanowią podstawowy zrąb scenariusza imprezy i pewne jego elementy powtarzają się, ale z roku na rok są bardziej wyraziste w eksponowaniu kultury cystersów pelplińskich na tle historii i kultury, głównie średniowiecznej. Tym razem jednak mogliśmy też poznać inny fragment z życia pelplińskich szarych mnichów, związany z funkcjonowaniem czasowego lazaretu dla wojsk napoleońskich umieszczonego w letnim refektarzu naszego opactwa.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń z roku 1807, w niedzielę 15 września o godz. 9.30 nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego poległych żołnierzy Armii Napoleona. Pomnik poświęcił proboszcz Parafii Katedralnej Ks. Prałat Tadeusz Brzeziński, natomiast uroczystego odsłonięcia dokonały władze samorządowe: Starosta Tczewski Witold Sosnowski, Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin Andrzej Stanuch wraz z gościem Burmistrzem Bad Doberan Helmutem Polzin.

Pomysł upamiętnienia tych wydarzeń zrodził się w Towarzystwie Przyjaciół Zabytków Pelplina z inicjatywy pana Bogdana Soleckiego, miłośnika historii Pelplina.

Projektantem i nadzorującym prace związane z przygotowaniem oraz usytuowaniem obelisku na terenie przykatedralnym był ks. Wincenty Pytlik, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego oraz Diecezjalny Konserwator zabytków.

W związku z tymi wydarzeniami mieliśmy okazję gościć grupę rekonstrukcyjną wojsk napoleońskich, która rozbiła swój charakterystyczny obóz przed Collegium Marianum, trzymała wartę honorową przed obeliskiem i pokazała elementy musztry paradnej oraz przemarsz.

O godz. 13.30 ulicami miasta wyruszył średniowieczny korowód. Podczas przemarszu został odegrany Hejnał Pelplina, po którym Burmistrz Pelplina przekazał Księciu Mestwinowi klucz do miasta. Następnie orszak ruszył na Plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych i życzyli udanej zabawy. Tak też się stało, bo różnorodnych atrakcji było mnóstwo, w tym tez pokazy walk rycerskich, turniej rycerski o „Złoty Bełt Ksiecia Mestwina” oraz zabawy plebejskie, pokazy kucia artystycznego oraz prezentacje dawnych rzemiosł. Kompleks „Jadło i napitek” zaspakajał zapotrzebowanie na posiłki i napoje, w tym przednie miody pelplińskie i cysterskie wypieki.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2024

Realizacja: Seweryn Sildatk