Duch cysterski znów opanował Pelplin
Choć był to XIII Jarmark Cysterski w Pelplinie, organizatorzy nie byli przesądni... Mimo nie zbyt sprzyjającej aurze pogodowej, na teren dawnego opactwa cysterskiego przybyło po raz kolejny kilkanaście tysięcy osób z różnych stron Polski i Europy. Trzy cysterskie dni w Pelplinie obfitowały w atrakcje zaspakajające potrzeby zarówno ducha, jak i ciała. Było tradycyjnie - historycznie, naukowo, jarmarcznie
i biesiadnie, ale przede wszystkim radośnie i wystrzałowo.
Naukowo, warsztatowo i biesiadnie
W piątek i sobotę, w Bibliotece Diecezjalnej i Liceum Katolickim Collegium Marianum, trwały prezentacje w ramach konferencji naukowej poświęconej organizacji, promocji i zarządzaniu szlaków kulturowych. Po jej zakończeniu rozpoczęły się warsztaty Dzień w dawnym opactwie cysterskim, podczas których młodzież poznawała historię piśmiennictwa, dawną muzykę i taniec, etos rycerski, codzienne życie cystersów i architekturę ich klasztorów. Zajęcia dofinansowywane były przez Powiat Tczewski w ramach konkursu „Rozwój kultury w powiecie tczewskim”. Przez cały weekend po dawnym opactwie i ogrodach biskupich oprowadzali chętnych miejscowi przewodnicy. Do Muzeum Diecezjalnego można było dotrzeć tą drogą lub dojechać historyczną kolejką, by wziąć udział w koncertach muzycznych.
Zgodnie z wcześniej ustalonym programem ulicami miasta pobiegli uczestnicy Biegu Cysterskiego. Reprezentacje szkół ponagimnazjalnych zmagały się w turnieju rycerskim O miecz Starosty Tczewskiego oraz w konkursach związanych tematycznie z dziejami i kulturą Zakonu Cystersów. Na Przystani Jana III Sobieskiego pojawili się też harcerze z Gdyni, którzy kajakami przypłynęli na Jarmark w ramach IV już cysterskiego spływu kajakowego rzeką Wierzycą. W godzinach popołudniowych na terenie Collegium Marianum smażono powidła jabłkowe a członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina przedstawili sceny z życia Św. Bernarda- mistyka Zakonu Cystersów. Rycerze zaprezentowali swe umiejętności podczas niezwykle widowiskowego turnieju konnego. Po nim radosny i barwny korowód zespołów muzyki dawnej wraz z rycerzami i żakami przemaszerował przez miasto do bazyliki katedralnej, gdzie artystyczna młodzież zaprezentowała swoje zdolności muzyczne w VII już Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej. Do późnego wieczora trwała przy Hotelu Nad Wierzycą biesiada, podczas której zabawiała zgromadzoną licznie gawiedź Orkiestra Flażoletowa ze Swarzędza oraz rycerstwo pod wodzą Jacentego z Ordowa. Pojawiły się historyczne postacie z czasu najazdu szwedzkiego na Pelplin, żywo przypominające dzieje opisane w kronice cystersów pelplińskich.
Jako w niebie, tak i ...
Pełną wrażeń, jarmarkową niedzielę rozpoczęła uroczysta Msza Święta, odprawiona w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. Inf. T. Brzeziński. Uczestniczące w niej aktywnie zespoły muzyki dawnej z Niegosławia, Drezdenka, Malborka i Elbląga, prezentujące się po raz kolejny w koncercie galowym, wraz z dyrektorem artystycznym Adamem Deneką, zostały nagrodzone gromkimi brawami i obdarowane okolicznościowymi upominkami. Po południu, przemaszerował przez miasto barwny, historyczny korowód, a Przed miejskim magistratem Burmistrz oddał klucz do miasta Księciu Mestwinowi. Po oficjalnym powitaniu uczestników Jarmarku przez głównych organizatorów na placu przed Collegium Marianum odbył się spektakl historyczny Jako w niebie tak i.... Przedstawienie w reżyserii Jacentego Ordowskiego, ukazujące dzieje Pelplina z czasu moru w XVI w., wykonała młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego. W ogrodach seminaryjnych dzieci poszukiwały zaginionej Księgi Cystersów, a sympatycy petanqe rywalizowali o tytuł mistrza tej gry. Na terenie całego opactwa królowała muzyka prezentowana przez zespoły muzyki dawnej oraz rycerze zmagający się w turnieju pieszym i konnym. Jak zwykle oblężenie przeżywało pelplińskie skryptorium usytuowane w kapitularzu katedralnym. Jarmark Cysterski zakończył niezwykle widowiskowy Najazd Szwedów na Pelplin - inscenizacja historyczna w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Apis z Gniewu oraz zaprzyjaźnionych Bractw z Gniezna i północnej Polski, w reżyserii Jacentego Ordowskiego.
Coś dla ducha i ciała
Oprócz bogactwa programu historyczno- edukacyjnego i artystycznego; duchowego oraz zabawowego i turniejowego, Jarmark oferował przybyłym z bliska i z daleka różnorodność jadła i napitków, wśród których szczególnym powodzeniem cieszyły się rozgrzewające miody oraz smakowite nalewki. Goście chętnie nabywali również oryginalne pamiątki, wytwory lokalnych rzemieślników, artystów i wystawców oraz produkty oferowane przez szkoły ponadgimnazjalne. XIII Jarmark Cysterski wpisał się po raz kolejny w Europejskie Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego. Po raz pierwszy jednak jako produkt turystyczny uhonorowany tym tytułem przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
W imieniu organizatorów XII Jarmarku Cysterskiego
dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej
i bezpiecznej realizacji całego przedsięwzięcia;
wszystkim wykonawcom, opiekunom dzieci i młodzieży,
służbom, wystawcom i lokalnym przedsiębiorcom,
jak również sponsorom oraz gospodarzom
terenu i obiektów kulturowych.
Alicja Słyszewska
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego