Duch cysterski znów opanował Pelplin

Choć był to XIII  Jarmark  Cysterski w Pelplinie, organizatorzy nie byli przesądni... Mimo nie zbyt sprzyjającej aurze pogodowej, na teren  dawnego opactwa cysterskiego przybyło  po raz kolejny kilkanaście tysięcy osób  z różnych stron Polski i Europy. Trzy cysterskie dni w Pelplinie obfitowały w atrakcje  zaspakajające potrzeby zarówno ducha, jak i ciała. Było tradycyjnie -  historycznie, naukowo, jarmarcznie
i biesiadnie, ale przede wszystkim radośnie i wystrzałowo.

Naukowo, warsztatowo i biesiadnie

W piątek i sobotę,  w Bibliotece Diecezjalnej i Liceum Katolickim Collegium Marianum,   trwały prezentacje w ramach   konferencji naukowej poświęconej organizacji, promocji i zarządzaniu szlaków kulturowych. Po jej zakończeniu rozpoczęły się warsztaty  Dzień w dawnym opactwie cysterskim, podczas których młodzież poznawała  historię piśmiennictwa, dawną  muzykę i taniec, etos rycerski, codzienne życie cystersów  i  architekturę ich klasztorów. Zajęcia dofinansowywane były przez Powiat Tczewski w ramach konkursu „Rozwój kultury w powiecie tczewskim”. Przez cały weekend po dawnym opactwie  i  ogrodach  biskupich oprowadzali chętnych miejscowi przewodnicy.  Do  Muzeum Diecezjalnego można było dotrzeć tą drogą lub dojechać historyczną kolejką, by  wziąć udział w koncertach muzycznych.

Zgodnie z wcześniej ustalonym programem  ulicami miasta pobiegli uczestnicy Biegu Cysterskiego. Reprezentacje szkół ponagimnazjalnych zmagały się  w turnieju rycerskim O miecz Starosty Tczewskiego oraz w konkursach związanych tematycznie z dziejami i kulturą Zakonu Cystersów. Na Przystani Jana III Sobieskiego pojawili się też harcerze z Gdyni, którzy kajakami przypłynęli na Jarmark w ramach IV już cysterskiego spływu kajakowego rzeką Wierzycą. W godzinach popołudniowych na terenie Collegium Marianum smażono powidła  jabłkowe  a członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina przedstawili sceny z życia Św. Bernarda- mistyka Zakonu Cystersów. Rycerze zaprezentowali swe umiejętności podczas niezwykle widowiskowego turnieju konnego. Po nim radosny i barwny korowód zespołów muzyki dawnej wraz z rycerzami i żakami przemaszerował przez miasto do  bazyliki katedralnej, gdzie artystyczna młodzież zaprezentowała swoje zdolności muzyczne  w VII już Przeglądzie  Zespołów Muzyki Dawnej. Do późnego wieczora trwała przy Hotelu Nad Wierzycą   biesiada, podczas której zabawiała zgromadzoną licznie  gawiedź  Orkiestra Flażoletowa ze Swarzędza oraz rycerstwo pod wodzą Jacentego z Ordowa. Pojawiły się historyczne postacie  z czasu najazdu szwedzkiego na Pelplin, żywo przypominające dzieje opisane w kronice cystersów pelplińskich.

Jako w niebie, tak i ...

Pełną wrażeń,  jarmarkową niedzielę rozpoczęła uroczysta Msza Święta, odprawiona w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. Inf. T. Brzeziński. Uczestniczące w niej aktywnie zespoły muzyki dawnej z Niegosławia, Drezdenka, Malborka i Elbląga, prezentujące się po raz kolejny w koncercie galowym, wraz z dyrektorem artystycznym Adamem Deneką,  zostały nagrodzone gromkimi  brawami  i obdarowane okolicznościowymi upominkami. Po południu, przemaszerował przez miasto barwny, historyczny korowód, a  Przed miejskim magistratem Burmistrz oddał klucz do miasta Księciu Mestwinowi. Po oficjalnym powitaniu uczestników Jarmarku przez głównych organizatorów na placu przed Collegium Marianum odbył się spektakl historyczny Jako w niebie tak i.... Przedstawienie w reżyserii Jacentego Ordowskiego, ukazujące dzieje Pelplina z czasu moru w XVI w., wykonała młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego. W ogrodach seminaryjnych dzieci poszukiwały zaginionej Księgi Cystersów, a sympatycy petanqe  rywalizowali o tytuł mistrza tej gry. Na terenie całego opactwa królowała muzyka prezentowana przez zespoły muzyki dawnej oraz rycerze zmagający się w turnieju pieszym i konnym.  Jak zwykle oblężenie przeżywało pelplińskie skryptorium usytuowane w kapitularzu katedralnym. Jarmark Cysterski zakończył  niezwykle widowiskowy Najazd Szwedów na Pelplin - inscenizacja historyczna w wykonaniu Bractwa  Rycerskiego Apis z Gniewu oraz zaprzyjaźnionych Bractw z Gniezna i północnej Polski,  w reżyserii Jacentego Ordowskiego.

Coś dla ducha i ciała

Oprócz bogactwa  programu historyczno- edukacyjnego i artystycznego; duchowego oraz  zabawowego i  turniejowego,   Jarmark oferował przybyłym z bliska i z daleka różnorodność   jadła i napitków, wśród których  szczególnym powodzeniem cieszyły się rozgrzewające miody oraz  smakowite  nalewki.  Goście  chętnie nabywali  również oryginalne pamiątki,  wytwory lokalnych rzemieślników,  artystów i wystawców oraz produkty oferowane przez szkoły ponadgimnazjalne. XIII  Jarmark Cysterski wpisał się   po raz kolejny  w  Europejskie Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego. Po raz pierwszy jednak jako produkt turystyczny uhonorowany tym  tytułem przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

W imieniu organizatorów XII Jarmarku Cysterskiego
dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej
i bezpiecznej realizacji całego przedsięwzięcia;
wszystkim wykonawcom, opiekunom dzieci i młodzieży,
służbom,  wystawcom i lokalnym przedsiębiorcom,
jak również  sponsorom oraz gospodarzom
terenu i obiektów kulturowych.

Alicja Słyszewska

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego