Tłumnie, radośnie i wystrzałowo...
W ciągu dwóch dni trwania Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, wpisanego już tradycyjnie w Europejskie Dni Dziedzictwa, wzięło udział kilkanaście tysięcy gości, przybyłych z różnych stron Polski i Europy. 20 i 21 września na terenie dawnego opactwa cysterskiego po raz kolejny było historycznie, regionalnie, radośnie i wystrzałowo.
Pobudzili muzyką śpiących cystersów
Wprowadzenie imprezy stanowił już piątkowy wieczór, podczas którego nocni goście bazyliki katedralnej i muzyka dawna pobudzili uśpionych w kryptach cystersów. Możliwość niecodziennego zwiedzenia opactwa i koncert jubileuszowy zespołu muzyki dawnej Flauto Dolce z Drezdenka przyciągnęły tłumy Pelplinian i przyjezdnych.
Edukacja przez zabawę
Sobotni program imprezy wypełniły warsztaty klasztorne Dzień w dawnym opactwie cysterskim, skierowane głównie do młodzieży, która poznawała historię, tradycje i kulturę uczestnicząc w warsztatach piśmiennictwa, drukarstwa, muzyki i tańca, etosu rycerskiego oraz codziennego życia cystersów i architektury ich klasztorów. Zajęcia dofinansowane były przez Powiat Tczewski w ramach konkursu „Rozwój kultury w powiecie tczewskim”. W tym czasie rozpoczęło się też zwiedzanie katedry i ogrodów biskupich, którymi przewodnicy przeprowadzali gości do Muzeum Diecezjalnego.
W południe ulicami miasta pobiegli uczestnicy Biegu Cysterskiego. Potem młodzież szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w turnieju rycerskim O miecz Starosty Tczewskiego, który po raz drugi z rzędu zdobyła drużyna Collegium Marianum. Bractwo Rycerskie Apis pod wodzą Jacentego z Ordowa wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina zainscenizowali wizytację króla Jana III Sobieskiego opisaną w kronikach opactwa pelplińskiego. W godzinach popołudniowych na terenie Collegium Marianum miał miejsce piknik Cysterskie Złoto, czyli smakowita promocja wytworów z tradycyjnych cysterskich jabłek (Złota Reneta), a także turnieje rycerskie bojowe i konne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na Przystani Jana III Sobieskiego pojawili się też harcerze z Gdyni, którzy kajakami przypłynęli na Jarmark w ramach V już cysterskiego spływu kajakowego rzeką Wierzycą.
Późnym popołudniem, przy skocznej muzyce flażoletów ze Swarzędza, ulicami miasta przemaszerował barwny korowód z udziałem młodzieży, zespołów muzyki dawnej i rycerstwa, by rozwiązać się przed bazyliką katedralną, w której wnętrzu odbył się VIII już Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. Do późnej nocy trwała w kompleksie Jadło i napitki biesiada U opata pelplińskiego nad Młynówką, której uczestnikom dali się mocno we znaki legendarni pomorscy zbójcerze Braci Maternów rodem z Klonówki.
Ku chwale Pana, ku uciesze gawiedzi
Jarmarkowa niedziela obfitowała w nie mniej ciekawe elementy...
Zwyczajowo, o godz. 10.00 w bazylice katedralnej odprawiona została uroczysta Msza Św. z udziałem uczestników Jarmarku, po której koncertem galowym podsumowany został VIII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina a dofinansowany przez Gminę Pelplin. Jak zwykle o godz. 13.30 ruszył przez miasto barwny, historyczny korowód. Przed miejskim magistratem Burmistrz oddał klucz do miasta Księciu Mestwinowi. Po oficjalnym powitaniu uczestników Jarmarku przez głównych organizatorów na placu przed Collegium Marianum odbył się spektakl historyczny Jako w niebie tak i.... Inscenizacje w reżyserii Jacentego Ordowskiego, ukazujące dzieje Pelplina z czasu moru w XVI w. przedstawiła młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego. W ogrodach seminaryjnych dzieci poszukiwały zaginionej Księgi Cystersów, a sympatycy petanqe rywalizowali o tytuł mistrza tej gry. Rycerze stanęli w szranki piesze i konne. Na terenie całego opactwa królowała muzyka prezentowana przez zespoły muzyki dawnej. Prawdziwe oblężenie przeżywało pelplińskie skryptorium usytuowane w kapitularzu katedralnym oraz warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych w krużgankach. Ulewny deszcz, który "odświeżył powietrze" nie przeszkodził w prezentacji widowiska historycznego Tajemnica kutego krzyża, które zakończyło Jarmark Po raz kolejny można było podziwiać kunszt rycerski członków Bractwa Apis z Gniewu oraz zaprzyjaźnionych bractw rycerskich z Gniezna i północnej Polski, pod przewodnictwem Jacentego Ordowskiego oraz popisy jeźdźców stadniny koni TARPAN.
Oprócz bogatego programu historycznego goście Jarmarku korzystali z pomysłowo przygotowanych stoisk ze staropolskim jadłem i napitkami. Chętnie nabywali również pamiątki, wytwory lokalnych rzemieślników, artystów i wystawców oraz produkty oferowane przez szkoły ponadgimnazjalne i koła gospodyń wiejskich.
XIV Jarmark Cysterski w Pelplinie oficjalnie został zamknięty przez jego koordynatora Alicję Słyszewską oraz z-cę Burmistrza Pelplina Tadeusza Błędzkiego, którzy podziękowali wszystkim organizującym, promującym, dbającym o porządek i bezpieczeństwo imprezy oraz zaprosili uczestników na kolejną, piętnastą edycję Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie za rok.
XIV Jarmark Cysterski został dofinansowany przez Samorząd
Województwa Pomorskiego w ramach konkursu
"Rozwój kultury w województwie pomorskim w roku 2014".
Program XIV Jarmarku Cysterskiego
Pelplin, 19 -21 września 2014 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem:
DZIEDZICTWO - ŹRÓDŁO TOŻSAMOŚCI
19.09.2014 r. (piątek)
Miejsce: Bazylika Katedralna
21:00 - Nocne zwiedzanie dawnego opactwa (z niespodziankami!)
22:00 - Koncert jubileuszowy zespołu muzyki dawnej Flauto Dolce z Drezdenka
20.09.2014 r. (sobota) W DAWNYM OPACTWIE CYSTERSKIM
Miejsce: plac przed Bazyliką Katedralną
12:00 – Dzień w dawnym opactwie cysterskim (warsztaty edukacyjne)
12:30 – XV Bieg Cysterski
Miejsce: plac przed Collegium Marianum
14:00 – Otwarcie XIV Jarmarku Cysterskiego Salwy z artylerii ; wręczenie nagród zwycięzcom XV Biegu Cysterskiego
14:15 – Turniej rycerski dla żaków O miecz Starosty Powiatu Tczewskiego
15:30 – Piknik Cysterskie Złoto, Turniej plebejski dla publiczności;
16.15 – Spektakl Król Jan III Sobieski w klasztorze pelplińskim
16.40 – Turniej rycerski konny- kruszenie kopiiMiejsce: ul. Mickiewicza, ul. Mestwina, Plac przed Katedrą
17:30 – 17: 50 – Parada Zespołów Muzyki Dawnej i rycerstwa
Miejsce: Bazylika Katedralna
18:00 – 19.00 – VIII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej
Miejsce: JADŁO I NAPITKI
19.00- 22.00 - Biesiada u opata pelplińskiego nad młynówką
21.09.2014 r. (niedziela) JAKO W NIEBIE TAK I...
Miejsce: Bazylika Katedralna
10:00 – Msza Święta z udziałem uczestników Jarmarku Cysterskiego i zespołów muzyki dawnej /po Mszy koncert finałowy VIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej/
Miejsce: wymarsz z ul. Wybickiego
13:30 – Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina
Miejsce: przy Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin
13:50 – Odegranie hejnału Pelplina; Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi
Miejsce: plac przed Collegium Marianum
14:00 – Powitanie uczestników XIV Jarmarku Cysterskiego przez głównych organizatorów
14:15 - Spektakl historyczno – edukacyjny "Jako w niebie, tak i ..." / młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego w reż. Jacentego Ordowskiego/
16:00 – Turnieje i rozrywki : Rycerski turniej bojowy pieszy O miecz Burmistrza Pelplina; Prezentacja tańców dawnych; Konkurs sprawności rycerskiej dla publiczności
Miejsce: Przystań Jana III Sobieskiego
17:30 - 18.30 – Spektakl historyczno- kostiumowy Tajemnica kutego krzyża
W programie ponadto:
- Konkursy dla dzieci i młodzieży: wiedzy o cystersach, literacki i plastyczny - SOBOTA (Collegium Marianum - od godz.13.00)
- Rozgrywki Gry cysterskiej – petanque - NIEDZIELA (ogrody WSD - 13.00-17.00)
- Poszukiwanie Złotej Księgi szarych mnichów - NIEDZIELA (zabawa z nagrodami dla dzieci - o godz. 16:00 zbiórka przed wejściem do WSD)
- Zabawy ruchowe dla dzieci SOBOTA, NIEDZIELA ( plac nad rzeką Wierzycą – cały dzień)
- Skryptorium cysterskie oraz inne dawne rzemiosła klasztorne SOBOTA, NIEDZIELA (kapitularz i krużganki katedralne – 14.30 - 17.30):
- Muzyka dawna – NIEDZIELA (wirydarz, ogrody i krużganki klasztorne - 14.30- 17.30)
- Prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników SOBOTA, NIEDZIELA (ul. Kanonicka – cały dzień)
- Kompleks gastronomiczny Jadło i napitek SOBOTA, NIEDZIELA (przy hotelu Nad Wierzycą – cały dzień)
- Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich - SOBOTA, NIEDZIELA (Plac przed katedrą – cały dzień)
- Zwiedzanie dawnego opactwa, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego z przewodnikami oraz przejazd historyczną kolejką – SOBOTA, NIEDZIELA (11.00-17.30)
Dofinansowano ze środków Gminy Pelplin, Powiatu Tczewskiego oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.