W miniony weekend, 14-16 września 2018 r. w Pelplinie, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, odbył się XVIII Jarmark Cysterski. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje. Około 20 tys. gości odwiedziło dawne opactwo cysterskie. Mamy nadzieję, ze wszyscy dobrze się bawili a wyjechali nakarmieni i z różnymi ciekawymi pamiątkami.

Pierwszego dnia XVIII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie w godz. 10.00-13.00 chętni mogli wziąć udział w warsztatach klasztornych, które realizowane były na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie oraz w Bibliotece Diecezjalnej. Warsztaty przedstawiły  materialne i  duchowe dziedzictwo klasztorne szczególnie związane z cystersami, którzy gospodarowali ziemią pelplińską 600 lat. Prezentowały rozwój piśmiennictwa na przykładzie Pelplina: od pisma ręcznego (skryptorium), iluminacji (zdobnictwo liter) i czerpania papieru, poprzez druk metodą czcionki ruchomej Gutenberga (przykład Biblii) i barwienie kartonu do współczesnego składu i druku maszynowego w kontekście specyfiki architektury, wyposażenia oraz współczesnego stanu zachowania pelplińskiej katedry i klasztoru, a także otoczenia. Zajęcia odbyły się w  grupach tematycznych:

W godzinach dopołudniowych odbyły się też biegi cysterskie w różnych kategoriach wiekowych.

Po południu na placu przed Collegium Marianum królowała kuchnia cysterska. Wszyscy obecni zajadali się pysznym gulaszem z kaszą receptury klasztornej. Wieczorem zaś tradycyjnie przed Hotelem „Nad Wierzycą” Jacenty z Ordowa poprowadził program biesiadny, który zakończył świetlny fire show w wykonaniu grupy Młodzi Ambitni.

W pogodną, słoneczną niedzielę królował program historyczny: od średniowiecznych turniejów dla młodzieży i dorosłych, po inscenizacje potyczek napoleońskich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Młodych Ambitnych oraz Inscenizację kończącą imprezę ukazującą czasy Księcia Mestwina i przybycia cystersów do Pelplina.

Przez trzy dni słychać było w katedrze i jej okolicach muzykę dawną w wykonaniu zespołów w ramach XII przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej.

Program XVIII Jarmarku Cysterskiego

PELPLIN, 15 -16  WRZEŚNIA 2018 R. w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem:

„NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH”

14.09.2018 r.  (PIĄTEK)

Noc w klasztorze  - Koncert muzyki dawnej i nocne zwiedzanie

15.09.2018 r. (SOBOTA)

10:00 – 13:00 – Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG

11:00 – XIX Bieg Cysterski

14:00 – Otwarcie XVIII Jarmarku Cysterskiego; wręczenie nagród zwycięzcom XIX Biegu Cysterskiego

15:00 – KUCHNIA CYSTERSKA NA PATELNI

18.00 – XII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej

19.00 – Biesiada u Opata nad  Młynówką: CYSTERSKIE SACRUM I PROFANUM

16.09.2018 r. (NIEDZIELA)

10:00 – Msza Święta w bazylice katedralnej w intencji uczestników Jarmarku /po Mszy koncert finałowy  XII  Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej/

11.30 – Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego

13:30 – Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina

13:50 – Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przy Urzędzie Gminy

14:00 – Powitanie uczestników  XVIII Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum

14.30 – Spektakl historyczno-edukacyjny  Szkół Powiatu Tczewskiego: ZAPISKI PELPLIŃSKIE  /Reż. Jacenty z Ordowa/

15.30 – Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina; Igrce plebejskie

17.00 – „MESTWIN, KRZYŻACY I CYSTERSI” – SPEKTAKL HISTORYCZNY

W PROGRAMIE PONADTO:

• Konkursy historyczne  dla  młodzieży
  • Rozgrywki Gry cysterskiej – petanque  - NIEDZIELA
  • Zabawy ruchowe  dla dzieci
  • Warsztaty klasztorne (klasztor) i osada średniowieczna (Przystań Sobieskiego)
  • Muzyka dawna – NIEDZIELA (wirydarz, ogrody i krużganki klasztorne)
  • Prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników
  • Kompleks gastronomiczny Jadło i napitek
  • Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich
  • Zwiedzanie dawnego opactwa, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin i Powiatu Tczewskiego w roku 2018.