XXII

Jarmark Cysterski

16 - 17 września 2023, Pelplin

16 - 17 września 2023, Pelplin

Jarmark Cysterski - przeżyjmy to jeszcze raz

W związku z panującą w roku 2020 w Polsce i regionie sytuacją epidemiologiczną, XX jubileuszowa edycja Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie przeniesiona została na rok przyszły.

Nie zmienia to faktu, że od dwudziestu lat tym przedsięwzięciem promujemy dawne opactwo cysterskie w Pelplinie. Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Tczewskiego Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina zrealizowało projekt JARMARK CYSTERSKI W CZASIE PANDEMII.

Jego efektem jest wystawa (w krużgankach katedralnych), folder (dostępny w siedzibie Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie) oraz film, który tu zamieściliśmy. Wszystko pod nazwą JARMARK CYSTERSKI - XX LAT PROMOCJI DZIEDZICTWA CYSTERSKIEGO W PELPLINIE.

Zapraszamy do obejrzenia.

Przy pięknej pogodzie, w radosnej atmosferze minął 14 - 15 września w Pelplinie XIX JARMARK CYSTERSKI w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem POLSKI SPLOT.

Głównym wydarzeniem sobotniego przedpołudnia był tradycyjny Bieg Cysterski. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali podczas uroczystego otwarcia Jarmarku Cysterskiego o godz. 14.00.

W tym czasie rozpoczęły się warsztaty klasztorne KSIĘGA KSIĄG, tym razem „pod chmurką”. W namiocie przed Collegium Marianum miało miejsce skryptorium, gdzie również Mistrz Gutenberg prezentował reprint pelplińskiego „skarbu”, czyli Biblii Gutenberga. Przed Biblioteką Diecezjalną można było  samodzielnie czerpać i barwić  papier; zaś w samym  budynku biblioteki  oglądać  najcenniejsze skarby biblioteki cysterskiej. Z warsztatów KSIEGA KSIĄG goście jarmarku korzystali nie tylko w sobotę, ale  też  licznie następnego dnia.

Popołudnie jarmarku zdominowało przygotowywanie kociewskich produktów kulinarnych pod kierunkiem Jerzego Nogala z TVP śniadaniowej z udziałem p. Krystyny Gierszewskiej i pań z Klubu Senior Lignowy. Zalewajka ziemniaczana i regionalne „ruchanki” cieszyły się ogromnym powodzeniem. W kościele Bożego Ciała wybrzmiewała muzyka i pieśń dawna w  ramach XIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. W tym roku szczególnie podkreślić trzeba pierwszy (nagrodzony gromkimi brawami) w nim udział pelplińskiego  chóru katedralnego pod kierownictwem p. A. Szynalewskiej.

Wieczorna Biesiada u Opata nad Młynówką pod hasłem Sacrum i Profanum, wniosła jak zwykle wiele elementów  historycznego humoru, tańców i radosnej zabawy.

Niedzielny program rozpoczął się Mszą Świętą w intencji organizatorów i uczestników Jarmarku, tym razem w kościele pw. Bożego Ciała. Po niej miał miejsce koncert finałowy XIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. W tym czasie na terenie Collegium Marianum przebiegały eliminacje powiatowe II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel” oraz konkursy dla młodzieży, a na placu nad Wierzycą  historyczny Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego o Miecz Starosty Tczewskiego.

O godz. 12.30 ruszył historyczny korowód ulicami Pelplina, podczas którego zwyczajowo na rondzie „de la Pelplin” Burmistrz miasta Mirosław Chyła przekazał klucze do miasta Księciu Mestwinowi. Na scenie przed Collegium Marianum organizatorzy powitali  uczestników XIX Jarmarku Cysterskiego. Po tym wręczono nagrody zwycięzcom eliminacji olimpiady „Senior Obywatel”, konkursów i Turnieju Szkół. Spektakl  ZAPISKI PELPLIŃSKIE  w reżyserii  Jacenty z Ordowa, w wykonaniu  szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego wniósł w jarmark sporą dawkę historii, edukacji i kultury średniowiecznej. Po nim, Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina oraz igrce plebejskie zgromadziły liczne rzesze obserwatorów zmagań rycerskich oraz uczestników zabaw historycznych.

Ostatnim punktem programu był spektakl historyczno-batalistyczny „Krzyżacy”. Na Przystani Sobieskiego tłumy widzów przeżywały chwile grozy, gdzie przy płonącej osadzie średniowiecznej (w której gospodarowali miejscowi cystersi) grupy rekonstrukcyjne odgrywały sceny z okresu napaści krzyżaków na Pomorze.

Wokół oficjalnego programu imprezy toczyło się „życie” kompleksu Jadło i napitki oraz jarmarku kupieckiego, w którym wzięła udział rekordowa liczba wystawców. Przewodnicy katedralni oprowadzali wielu przybyłych na jarmark gości po dawnym opactwie, ogrodach i Muzeum Diecezjalnym.

XIX Jarmark Cysterski przeszedł do historii. Dziękując wszystkim, którzy włączyli się do tegorocznej organizacji, zapraszam do współpracy nad koncepcją i przygotowaniami do jubileuszowej, XX jego edycji. Wszyscy poczujmy się odpowiedzialni za wielkie cysterskie dziedzictwo  Pelplina i obraz kultury lokalnej, która nas pięknie wyróżnia oryginalnością wśród innych imprez Kociewia i Pomorza.

Alicja Słyszewska- Szybowska
Dyrektor DCIT w Pelplinie

 

 

 

 

 

Program XIX Jarmarku Cysterskiego

PELPLIN, 14-15 WRZEŚNIA 2019 R. w ramach  27. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem:

"Polski splot"

 

14.09.2019 r. ( S O B O T A )

11.30 - Bieg Cysterski dla dzieci

13.00 - Główny Bieg Cysterski (open – 5 km)

14.00 - Otwarcie XIX Jarmarku Cysterskiego, Wręczenie nagród zwycięzcom XX Biegu Cysterskiego

14.00 - Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG, Wystawa „Biblioteka cysterska” w Bibliotece Diecezjalnej

15.00 - Piknik: cysterskie jabłko (z Jerzym Nogalem z TVP śniadaniowej)

18.00 - XIII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej

19.00 - Biesiada u Opata nad  Młynówką (Sacrum i Profanum)

 

15.09.2019 r. (N I E D Z I E L A)

10.00 - Msza Święta w kościele Bożego Ciała w intencji uczestników Jarmarku /po Mszy koncert finałowy  XIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej/

10.00 - II Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” w Collegium Marianum

11.00 - Konkurs i Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego

12.30 -  Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina, Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przy Urzędzie Gminy

13.00 - Powitanie uczestników XIX Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum, Wręczenie nagród zwycięzcom Konkursów i Turnieju Szkół Powiatu Tczewskiego

13.30 - Spektakl historyczno-edukacyjny ZAPISKI PELPLIŃSKIE  /Reż. Jacenty z Ordowa/

14.00 - Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG, Wystawa „Biblioteka cysterska” w Bibliotece Diecezjalnej

14.30 - Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina Igrce plebejskie

17.00 - Spektakl historyczno-batalistyczny: Krzyżacy


W PROGRAMIE PONADTO:

  • Rozgrywki Gry cysterskiej petanque - NIEDZIELA godz. 13.30

SOBOTA i NIEDZIELA:

  • Zabawy ruchowe dla dzieci
  • Osada średniowieczna (Przystań Sobieskiego)
  • Muzyka dawna
  • Prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników
  • Kompleks gastronomiczny Jadło i napitek 
  • Zwiedzanie z przewodnikami dawnego opactwa z zewnątrz, ogrodów oraz Muzeum Diecezjalnego w godzinach 14.00, 15.00 i 16.00 (zbiórka przed katedrą)

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Inwestycje 2019".

Dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin w roku 2019.

Sponsor wydarzenia: Energa

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jarmark Cysterski 2024

Realizacja: Seweryn Sildatk